Cime 3 kvartal 2024

S řídícím systémem osvětlení LITECOM lze rozsvěcet i ovládat žaluzie jedním prstem

Současná světelná technika patří mezi jedno z nejrychleji rozvíjejících se odvětví. Tento trend je nejvýraznější v oblasti řízení osvětlení. Moderní řídící systémy zvyšují komfort působení osvětlovací soustavy a přinášejí významné úspory ve spotřebě elektrické energie.

 

Osvětlení, které samo kopíruje denní rytmus člověka, se synchronizuje s žaluziemi pro maximální využití denního světla a nabízí několik režimů od pracovního, přes schůzku po psaní. Vše lze navíc ovládat klasickým vypínačem či prstem přímo z tabletu nebo mobilního telefonu pomocí jednoduchého uživatelského rozhrání. Systém osvětlení LITECOM od Zumtobel splňuje všechny výše zmíněné parametry.

 

Systém LITECOM se snadno instaluje a má kapacitu pro ovládání až 2500 svítidel

„Naším posláním je nabídnout uživatelům systém ovládání osvětlení, který se snadno instaluje, uvádí do provozu a používá,“ uvedl Zdeněk Bláha, systémový specialista ZG Lighting Czech Republic. LITECOM pokrývá budovy všech velikostí, od malých instalací po velké projekty. Poskytuje 20 různých funkcí, nabízí více než 35 montážních komponentů a má kapacitu pro ovládání až 2 500 svítidel.

 

Litecom poskytuje nejen dokonalé světlo díky inteligentnímu ovládání, ale jeho digitální rozhraní shromažďuje data, která mohou odpovědět na spoustu dalších (někdy překvapivých) otázek týkající se například obsazenosti zasedacích místností či jejich způsobu užívání. „Náš systém skutečně myslí na budoucnost, je to páteř pro nové digitální služby a internet věcí s vestaveným cloudovým konektorem. Jeho otevřená architektura propojuje svět osvětlení s internetem věcí a ukládá relevantní data pro další analýzu“ dodává Zdeněk Bláha.

 

Systém přináší cenná data o správě prostoru, která mohou přinést značné úspory

LITECOM nabízí velké množství aplikací od scénářů osvětlení podmíněné časem či činností, přes ochranou funkci proti nepřízni počasí (např. okna se automaticky zavřou a žaluzie nastaví do ochranné polohy), po osvětlení reagující na pohyb v místnosti. I přes široké spektrum funkcí není potřeba míst server nebo jinou IT infrastrukturu, řídící jednotka LITECOM je umístěná v rozvaděči a je srdcem každého systému LITECOM. Připojením dvou nebo více ovladačů do sítě snadno vytvoříte distribuovaný systém, který nepotřebuje žádné další moduly a poskytuje webový přístup pro ovládání a údržbu.

 

Ovladač lze také propojit s široce používaným standardem datového komunikačního protokolu BACnet pro sítě automatizace a správy budov. Pomocí BACnet lze snadno standardizovat komunikaci mezi systémy různých výrobců, což jim umožňuje sdílet data a spolupracovat.

 

Systém také poskytuje vzdálené monitorování kontrolující vlastní výkon a spotřebu energie. Sledovat lze nejen výkon každého svítidla, ale i celkovou spotřebu energie jednotlivých částí systému. LITECOM přináší také užitečná data o správě prostoru, která umožní efektivnější plánování. Například ve velkých logistických halách je možné osvětlení přizpůsobit aktuální obsazenosti personálem, stejně tak lze upravit úklidový režim, aby odpovídal aktuálním potřebám uživatele a ušetřil náklady.

 

Řídící systém osvětlení LITECOM najde využití v jakékoliv aplikaci od administrativních budov, přes logistické a průmyslové areály až po maloobchodní prodejny, showroomy a mnoho dalších.