husqvarna

DPP letos na podzim zahájí demolici tramvajové vozovny Hloubětín

 

Praha 8. dubna (ČTK) - Pražský dopravní podnik (DPP) letos na podzim zahájí demolici tramvajové vozovny v Hloubětíně. Špatný stav její střechy a konstrukce potvrdila analýza Kloknerova ústavu ČVUT, kterou si nechaly podnik a město vypracovat. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Po demolici začne výstavba nové vozovny, která by měla být hotova v roce 2022. Do jejího dokončení budou tramvaje umístěny na nově vybudovaných odstavných kolejích v ústředních dílnách DPP v Hostivaři. Provoz hloubětínské vozovny byl přesušen loni v lednu.

Střechu budovy z roku 1951 tvoří železobetonové monolitické skořepiny u kterých hrozí, že se zřítí. "Výsledky (analýzy) ukazují, že stavbu nemá cenu zachraňovat. Deformace střechy jsou až do velikosti 150 milimetrů a dochází tam k viditelným deformacím. Vozovna a její střecha nejsou bezpečné. Je to trochu smutné, že je to nejmladší vozovna, kterou máme, ale je z období krize, kdy byl nedostatek materiálu a šetřilo se," řekl Scheinherr.

Nové koleje v Hostivaři budou hotovy do léta a následně sem budou přesunuty všechny tramvaje z Hloubětína. "Na podzim začnou reálně demoliční práce," řekl Scheinherr.

Náklady na stavbu nové vozovny byly v roce 2017 odhadovány na 1,6 miliardy korun. "Vzhledem k inflaci a k tomu, že stavební práce zdražují, tak nejspíš náklady budou ještě vyšší. Žádáme až do výše 85 procent částky, že bychom čerpali z fondů Evropské unie," řekl Scheinherr.

DPP využívá sedm vozoven, a to Hloubětín, Kobylisy, Motol, Pankrác, Strašnice, Vokovice a Žižkov. Podnik má ve vozovém parku přes 900 tramvají, část z nich tvoří modifikace typu T3. V uplynulých letech firma kupovala nízkopodlažní vozy 15T Forcity. Náklady na provoz tramvají se v Praze ročně pohybují přes tři miliardy korun.