Cime 3 kvartal 2024

Dlouhá doba splatnosti faktur trápí v České republice řadu živnostníků a malých a středních firem. Cashbot jim profinancoval faktury za více než 300 milionů Kč.

Cashbot, společnost zaměřená na řešení problému dlouhé splatnosti faktur živnostníků a malých a středních firem, profinancovala za rok své existence přes 3 000 faktur v celkové hodnotě více než 300 miliónů korun. Dlouhá doba splatnosti faktur omezuje firmy v jejich podnikání a brzdí celkovou ekonomiku. Na začátku července vstoupil Cashbot úspěšně také na Slovensko. Cíl pro další rok je překročit hranici jedné miliardy korun profinancovaných faktur.

 

„Na trhu je řada především menších firem, které mají kvůli dlouhé době splatnosti svých faktur problémy s cash flow a některé kvůli tomu dokonce zkrachují. Banky jim většinou nepomohou a pro faktoring jsou příliš malé. Proto jsme vytvořili Cashbot, který jejich problémy dokáže vyřešit,“ říká Marek Hejdušek, zakladatel a ředitel společnosti Cashbot. „Splatnost faktur často bývá až devadesát dní, což přináší řadu problémů. Jedná se například o nutnost zaplatit mzdy zaměstnancům, zaplatit za zboží dodavatelům, za leasing automobilu nebo potřebu mít finanční zdroje pro rozjezd dalších zakázek. Pokud podnikatel čeká na peníze ze svých vydaných faktur několik měsíců, může se velmi rychle dostat do složité situace.“

 

Cashbot pomáhá firmám především ze sektoru s dlouhými splatnostmi faktur jako je stavebnictví, zdravotnictví nebo autodoprava, ale také podnikatelům v oblastech s velkým vlivem sezónnosti jako je velkoobchod a zemědělství a také rostoucím firmám, jejichž růst nestíhají banky financovat. Dokáže profinancovat faktury již od tří tisíc korun.

 

Cashbot si podnikatel může sjednat velmi jednoduše, a to dvěma způsoby: buď si domluví schůzku s osobním poradcem, nebo se může zaregistrovat online. Zhruba 70 procent zákazníků Cashbotu preferuje osobní schůzku. K registraci stačí občanský či řidičský průkaz a klasické bankovní výpisy za šest posledních měsíců v elektronické podobě. Schvalovací proces proběhne do dvou hodin a bezprostředně poté může mít klient profinancovanou svoji první fakturu. Má možnost nechat si proplatit až 80 % z fakturované částky a rozhodnout se, zda chce fakturu také pojistit.