Cime 3 kvartal 2024

Čína vyšetřuje magnáta, který označil prezidenta za klauna

Peking 7. dubna (ČTK) - Někdejší vlivný čínský realitní magnát Žen Č'-čchiang, který v březnu zmizel poté, co kritizoval přístup prezidenta Si Ťin-pchinga k boji proti koronaviru, je vyšetřován pro vážné porušení disciplíny. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval pekingský protikorupční úřad.

Žen, který stál ve vedení státní stavební společnosti a je členem čínské komunistické strany, zmizel poté, co přirovnal prezidenta ke klaunovi. Na zmizení bývalého magnáta tehdy upozornila trojice jeho přátel.

Žen svým známým dal přečíst esej, v němž reagoval na projev prezidenta ze 23. února, který prostřednictvím telekonference sledovalo 170.000 stranických činitelů. Ačkoliv v něm hlavu státu osobně nezmiňoval, uvedl, že po pročtení projevu "neviděl císaře v nových šatech, ale klauna vysvlečeného donaha, který trvá na tom, že je císař". "Ani v nejmenším neskrýváte vaši úpornou snahu být císařem, ani odhodlání zničit všechny, kdo vám to neumožní," napsal. Žen také uvedl, že absence svobody tisku v Číně přispěla k tomu, že se s bojem proti koronaviru nezačalo dříve, a celá situace se tak zhoršila. Jeho esej se později rozšířil po internetu.

Označení vážné porušení disciplíny čínské úřady často používají v případech, kdy se vyšetřují podvody, připomíná Reuters.