Češi většinou nakupují pračky v energetické třídě A, ale jen 11 % z nich využívá eco programy
Čeští spotřebitelé se v rámci Evropy vyznačují jedinečným nákupním chováním. Z výzkumu trhu prodeje velkých domácích spotřebičů agentury GfK Czech vyplývá, že 58 % z letos prodaných praček v Česku je v energetické třídě A.[1] Přitom pouze 11 % spotřebitelů pravidelně využívá u svých praček eco programy,[2] které jsou pro dosažení maximální úspornosti při praní klíčové.
Automatickou pračku vlastní podle údajů Českého statistického úřadu 98 % tuzemských domácností, přičemž její průměrné stáří je 7 let.[3] Spotřebitelé se ale chybně domnívají, že jejich starší pračka s označením třídy A je stále úsporná, což už není pravda.
Energetické štítky se přizpůsobují úspornějším technologiím
Právě staré modely už nedosahují takové energetické účinnosti jako novější zařízení. V roce 2021 proto došlo k takzvanému „přeštítkování”. Pračky s úspornými technologiemi se posunuly o tolik napřed, že vznikla potřeba začít používat dodatečné symboly jako A+ nebo A+++.
Nyní je u praček ale škála pouze od písmene G, jakožto nejnižší energetické účinnosti, po nejvyšší A. Žádná přidané symboly se již nepoužívají. Ve srovnání s předchozím systémem je ale v současnosti získání nejvyššího hodnocení pro výrobce zásadně těžší. Stejné úpravy se od nového roku dočkají i sušičky.
Trend snižující se spotřeby lze přitom vyčíst z dat Českého statistického úřadu. V roce 2015 byla průměrná roční spotřeba na pračku 180,2 kWh. Aktuálnější průzkum z roku 2021 vykazuje snížení hodnoty na 161,2 kWh.[4] Při pravidelném užívání ekologických programů by však hodnota byla ještě nižší.
Energetickou třídu pračky určuje její eco program
„Pokud má pračka energetický štítek A, znamená to, že eco program pere v této energetické třídě. Program označujeme jako takzvaný referenční. Ostatní programy jako bavlna, džíny nebo sport mohou spotřebou spadat například pod štítek D,” objasňuje Jan Krejčíř, ředitel marketingu společnosti Beko. Právě tato značka na trh letos uvedla unikátní technologii EnergySpin, která pere v energetické třídě A ve většině programů. Zákazníci je poznají jednoduše, protože jsou na pračce označeny modrým symbolem.
Dalším rozšířeným mýtem mezi spotřebiteli je tvrzení, že kratší program je úspornější. To ale není pravda – čím kratší program je, tím rychleji se voda musí nahřívat, a navíc na vyšší teploty, aby se nečistoty dříve odstranily. Eco programy naproti tomu využívají vodu i opakovaně a spotřebují jí tak méně.
„V rámci projektu Kruh záchrany jsme do několika sociálně znevýhodněných domácností darovali úsporné spotřebiče, mezi nimiž byla také pračka. Typický příklad jedné z rodin: Spotřebič starý 5 let energetickým štítkem A+ na 100 cyklů praní spotřeboval 106,6 kWh. Naše pračka třídy A s technologií EnergySpin snížila spotřebu za stejný počet cyklů na 21,4 kWh. Což pro rodinu znamenalo úsporu přes pět set korun. Je to jen jeden z mnoha případů, který ukazuje, že Češi nevěnují pozornost deklarované spotřebě energie a řídí se energetickými štítky bez ohledu na stáří spotřebiče,“ dodává Jan Krejčíř.
[1] GfK MDA Trends, Q1 – Q2, Online. 2024. Dostupné z: www.gfk.com
[2] Data z platformy HomeWhiz. Data byla sbírána mezi 25.12.2022 a 25.05.2023 z 24 různých zemí pro 59 SKU a 7102 různých strojů, které pracovaly po dobu 473 000 cyklů
[3] Spotřeba paliv a energií v domácnostech Energo - 2021. Praha: Český statistický úřad, 2022, s. 38.
[4] Tamtéž, s. 40.
Zdroj: Mgr. Martin Šemík, PR agentura Surikata PR s.r.o.