husqvarna

Bytová výstavba v Olomouckém kraji letos prudce klesla

Olomouc 13. května (ČTK) - Bytová výstavba v Olomouckém kraji v prvním letošním čtvrtletí prudce klesla. V kraji byla zahájena stavba 352 bytů, jejich počet meziročně klesl o bezmála 43 procent. V celém Česku se bytová výstavba do března snížila o 4,5 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Loni bytová výstavba v Olomouckém kraji vzrostla o 2,3 procenta.

Z celkového počtu zahájených bytů v Olomouckém kraji jich letos od ledna do března připadlo 293 na novou výstavbu. Stavba dalších 59 bytů byla zahájena v už dokončených stavbách. V Olomouckém kraji byla v prvním čtvrtletí dokončena stavba 588 bytů, kterých bylo meziročně o 12 procent více. Do kategorie nové výstavby spadá 571 bytů, v už dokončených stavbách jich bylo 17.

V roce 2019 byla v Olomouckém kraji zahájena stavba 2089 bytů, jejichž počet meziročně vzrostl o 2,3 procenta a byl druhý nejvyšší za posledních 11 let. Dokončeno bylo loni v Olomouckém kraji 1985 bytů, tedy o 21,8 procenta více než v roce 2018. Loňský počet dokončených bytů byl nejvyšší za uplynulých deset let a druhý nejvyšší od roku 1992.

Bytová výstavba v posledních letech ožila hlavně v Olomouci, kde se nyní staví či připravuje několik velkých bytových projektů. Developerské společnosti staví byty v městské části Slavonín a další vznikly v areálu bývalého telekomunikačního podniku SPT Telecom na Tabulovém vrchu.

Společnost Sochorova stavební na místě bývalých kasáren v centru Olomouce staví více než 300 bytů. Více než 200 bytů ve dvou etapách postaví v areálu bývalých sladoven a mrazíren developerská společnost Link City Centrum NS.

Kvůli vysokým cenám stavebních prací byl ale pozastaven projekt luxusní obytné čtvrti Šantovka Living, ve které mělo být 200 bytů. Lidem, kteří už složili zálohy, developer vrací peníze. Podle firmy zatím není možné stavbu uskutečnit.

Předloni bytová výstavba v Olomouckém kraji po rekordním růstu v roce 2017 vykázala patnáctiprocentní pokles. V kraji byla v roce 2018 zahájena stavba 2043 bytů. V roce 2017 vzrostla o 74 procent, což bylo nejrychlejší tempo v zemi.