Cime 2 kvartál 2024

Brno vypsalo zakázku na stavbu multifunkční haly za čtyři miliardy

Brno 29. prosince (ČTK) - Brno společně s dalšími městskými firmami vypsalo výběrové řízení na firmu, která má postavit multifunkční halu v západní části výstaviště. Její předpokládaná cena je čtyři miliardy korun bez DPH a firmy mohou podávat nabídky do 18. února. Ve stejný den se mají také otevírat obálky s nabídkami, vyplývá z Věstníku veřejných zakázek. Brno sice vyčlenilo peníze na stavbu haly v rozpočtu pro příští rok, ale zdaleka ještě nemá financování stavby vyřešené. Neví totiž, zda dostane peníze od státu, a tedy ani, jak velký by byl potřeba úvěr. V lednu se město chystá také vypsat zakázku na stavbu koncertního sálu ve Veselé ulici za 1,6 miliardy korun.

Brno také koncem letošního roku vyjednalo zvýšení úvěru u Komerční banky a u České spořitelny z jedné miliardy na jeden a půl miliardy korun, čerpat tak může celkem tři miliardy korun. Hala má poskytnout místo v hledišti 13.000 diváků. Původně bylo v plánu postavit ji tak, aby se v ní mohlo odehrát hokejové mistrovství světa v roce 2024, to se ale nestihne. Stavba má trvat dva a půl roku. Pokud se začne příští rok, stavba potrvá do roku 2024 či 2025.

Město již dříve vypsalo koncesní řízení na provozovatele haly, podle mluvčího magistrátu Filipa Poňuchálka ještě není u konce. Při debatách o stavbě se hovořilo o tom, že provozovatelem by měla být hokejová Kometa. Vzhledem k tomu, že koncesní řízení ještě neskončilo, zatím vedení města ani neřešilo budoucí využití haly, kde mužský tým Komety trénuje a hraje své domácí zápasy.

Primární snahou města je postavit novou halu pro hokejovou Kometu, která o ni dlouhodobě usiluje a poukazuje na nízkou kapacitu současné haly známé jako Rondo. Hala má být využitelná podobně jako jiné moderní haly v republice i pro ostatní sporty, ale i pro kulturní akce, především velké koncerty. V zadávací dokumentaci se píše i o pořádání konferencí. Součástí zakázky je i úprava okolních ploch. Dopravní podnik postaví v sousedství nové haly tramvajovou smyčku, která umožní snadný přístup do nové haly městskou hromadnou dopravou. Od haly by měl být v budoucnu také průchod ke koupališti Riviéra po nové lávce přes Bauerovu ulici.