Cime 3 kvartal 2024

Brno chce v Bystrci postavit nízkonákladový parkovací dům

 

Brno 23. září (ČTK) - Brno plánuje v městské části Bystrc stavbu nízkonákladového parkovacího domu. Mohl by mít kolem 120 míst, náklady by byly zhruba 30 milionů korun. Novinářům to dnes řekl brněnský zastupitel a předseda městské dopravní komise Pavel Jankůj (ODS). Podle něj by díky parkovacímu domu nestála auta v ulicích, kde na některých místech blokují průjezd vozidel záchranných složek. Parkování by mohlo být zdarma nebo za poplatek, který by určila městská část. Jankůj uvedl, že městské části projevily zájem o 10 až 14 nízkonákladových parkovacích domů.

Nízkonákladové parkovací domy mají otevřený skelet, a proto není potřeba dělat například vzduchotechniku, zařízení na temperaci a podobně, řekl Jankůj. Zatímco u výstavby normálního parkovacího domu jsou podle Jankůje náklady na jedno parkovací místo zhruba milion korun, u nízkonákladového domu by to mohlo být kolem 200.000 korun.

Pilotní lokalitou pro stavbu nízkonákladového parkovacího domu by měla být Teyschlova nebo Černého ulice. "Hotový by měl být do konce volebního období," poznamenal Jankůj. Volební období končí v roce 2022. Inspiraci město čerpalo v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku, kde podobný parkovací jednopatrový dům je. Provozní náklady by měly být kolem 10.000 korun za rok, slouží například na výměnu světel a podobně.

"Naší snahou je, aby parkovací domy umožnily lepší podmínky pro parkování v sídlištní zástavbě a umožnily bezpečné zaparkování. Tím se zvýší průjezdnost jednotlivých místních komunikací i pro případné potřeby záchranných složek," dodal Jankůj.