Cime 4 kvartal 2024

Bezpečné rozestupy vozidel

Bezpečná podélná vzdálenost

Povinnost dodržet dostatečnou bezpečnostní vzdálenost řidiči ukládá ustanovení
§ 19 odst. 1 zákona o silničním provozu, „řidič vozidla jedoucí za jiným vozidlem musí ponechat za ním dostatečnou bezpečnostní vzdálenost, aby se mohl vyhnout srážce v případě náhlého snížení rychlosti nebo náhlého zastavení vozidla, které jede před ním“.

Hodnota bezpečné vzdálenosti je dána tak, aby při náhlém zastavení prvního vozidla za ním jedoucí vozidlo bezpečně zastavilo. Z pohledu plynulosti silničního provozu lze za náhlé zastavení považovat brzdění s maximálním adhezně a konstrukčně dosažitelným zpomalením daného vozidla do jeho zastavení.

V České republice se podle statistiky Policie ČR v roce 2022 stalo 4 342 dopravních nehod
a v roce 2023 pak 3 861 nehod u kterých bylo příčinou vzniku nedodržení bezpečné vzdálenosti za vozidlem (data od ledna do října každého roku). Počet nehod, vzniklých z této příčiny, tvořil v roce 2022 i v roce 2023 podíl na celkovém počtu nehod, zadokumentovaných policií, ve výši přibližně 5 %. Nehody způsobené nedodržením bezpečné vzdálenosti za vozidlem jsou
5. v pořadí nejčetnějších příčin nehod během sledovaného období obou let.

Podélnou vzdálenost ovlivňuje několik faktorů. U řidiče jsou to především fyzické a psychické vlastnosti (řidičské zkušenosti, zrak, únava atp.) Z pohledu prvního a druhého vozidla bezpečnou podélnou vzdálenost za vozidlem ovlivňují faktory, které mají vliv na rozdílné zpomalení jednotlivých vozidel (např. technický stav vozidel, rozdíl v rychlostech jednotlivých vozidel, hmotnost jednotlivých vozidel…). A v neposlední řadě má na bezpečnou podélnou vzdálenost také vliv prostředí, především stav vozovky, typ povrchu a povětrnostní podmínky.

Obecně se celková dráha na zastavení skládá z několika částí, především reakční doba řidiče druhého vozidla – začíná v okamžiku, kdy se rozsvítí brzdová světla vozidla jedoucího vpředu. Pokud se řidič plně věnuje řízení, získá nejprve optický vjem. Probíhá optická reakce – rozumí se jí doba, kterou řidič potřebuje na postřehnutí objektu, který je v kritickém okamžiku mimo jeho přímý výhled. Potom následuje psychická reakce, tzn. vyhodnocení optického vjemu rozsvícených brzdových světel, rychlosti přibližování se k vozidlu vpředu apod. a rozhodování, následně svalová reakce a poté následuje technická odezva systémů vozidla a odezva vozidla do náběhu plného brzdného účinku.

Uvažujeme-li reakční dobu řidiče jednu sekundu, popř. pravidlo „dvou sekund“, je ujetá vzdálenost vozidla při dané rychlosti následující:

Řidiči mnohdy o potřebné vzdálenosti vědí, ale nejsou si jisti, jak si ji mohou sami ověřit. Přitom je to jednoduché a způsobu je několik:

  • Počítání šipek na vodorovném dopravním značení č. V16 Bezpečný odstup a podle svislé dopravní značky č. IP 32 Bezpečný odstup.
  • Počítání 2 s od libovolného pevného bodu – například od směrového sloupku, dopravní značky apod.

Měření v roce 2022

V roce 2022 bylo prováděno sledování odstupů vozidel v následujících kategoriích:

  • vozidla do 3,5 t a nad 3,5 t,
  • v extravilánu a intravilánu,
  • jednotlivé kraje,
  • silnice I. tříd, II. tříd a dálnice.

Sběr rychlostí vozidel byl prováděn na dálnici pomocí radarů SmartSensor HD, na ostatních lokalitách pomocí stacionárních radarů Sierzega SR4. Sledována byla všechna vozidla, která v daném profilu projela, vyhodnocovala se však pouze vozidla s odstupem od 0,2 s (vyloučení chyby radaru) do 5 s (nad 5 s se jedná o osamocené vozidlo). Vozidla nebyla sledována v kolonách ani na místech, kde vznikají kongesce.

Z měření v intravilánu byly vyhodnoceny odstupy vozidel po 10 km se střední hodnotou 50 km/h a s intervalem ± 20 km/h. Bylo zjištěno, že:

  • průměr odstupu všech vozidel je 2,0 s,
  • průměr odstupu osobních vozidel je 1,99 s,
  • průměr odstupů nákladních vozidel je 2,15 s.

Byla sledována a vyhodnocována také intenzita vozidel v průběhu dne a bylo zjištěno, že nemá na průběh odstupů přímý vliv.

Graf 1: Odstupy všech vozidel v průběhu dne v intravilánu, zdroj CDV.

Z měření v extravilánu byly vyhodnoceny odstupy vozidel v intervalech 0-75 km/h, pak po 10 km/h a poslední interval byl vyhodnocen pro rychlosti více než 115 km/h. Také zde bylo zjištěno, že intenzity vozidel, měnící se v průběhu dne, nemají na odstupy přímý vliv. Měření bylo provedeno s rozdělením na I. a II. třídu silnice.

Bylo zjištěno, že na silnicích I. třídy:

  • průměr odstupu všech vozidel je 2,01 s,
  • průměr odstupu osobních vozidel je 1,94 s,
  • průměr odstupů nákladních vozidel je 2,16 s.
Graf 2: Odstupy všech vozidel v průběhu dne v extravilánu na silnicích I. tříd, zdroj CDV

U silnic II. tříd bylo zjištěno:

  • průměr odstupu všech vozidel je 2,12 s,
  • průměr odstupu osobních vozidel je 2,02 s,
  • průměr odstupů nákladních vozidel je 2,56 s.

Hodnoty jsou vyšší než na silnicích I. tříd, což může být dáno například typem komunikace, směrovými, sklonovým a šířkovými poměry atp.

Graf 3: Odstupy všech vozidel v průběhu dne v extravilánu na silnicích II. tříd, zdroj CDV.

pohledu krajů je pak možné sledovat např. podíl vozidel, která dodržují dvousekundový rozestup. Z naměřených, prezentovaných dat je patrné, že vyšší hodnoty dodržování bezpečného odstupu mají vozidla nad 3,5 t, bez rozdílu, zda se jedná o intravilán nebo extravilán. Výjimkou je Jihočeský kraj, kde v intravilánu dodržuje dvousekundový odstup zhruba stejně vozidel do 3,5 t jako nákladních. Lze konstatovat, že v extravilánu nedodržují
2 s odstup od vozidla před sebou 2/3 osobních vozidel, u nákladních vozidel je to „pouze“ polovina. Dvousekundový odstup dodržují vozidla nad 3,5 t v extravilánu z 53,2 %, v intravilánu z 57,7 %. Vozidla do 3,5 t dodržují dvousekundové odstupy v extravilánu v 32,9 % a v intravilán v 42,9 %. Měřením bylo zjištěno, že problematičtější skupinou jsou řidiči osobních vozidel, kteří si zřejmě neuvědomují důležitost dostatečného bezpečného odstupu a mají pocit, že si se svým vozem mohou kratší mezery dovolit.

Graf 4: Příklad podílu dodržování 2 s odstupů vozidel dle hmotnosti v extravilánu po krajích [%], zdroj CDV.

Dále bylo v roce 2022 prováděno sledování odstupů na dálnicích. Vybrané byly dva úseky – D1 u Velké Bíteše a D5 u Zdib. Měření bylo provedeno pouze na dvou úsecích, bylo však provedeno vždy týdenní měření všech vozidel v jednom směru (min. vzorek byl 110 000 vozidel). Odstupy vozidel byly vyhodnoceny v intervalech 75-85 km/h, pak po 10 km/h až do rychlosti 135 km/h.

Rozptyl odstupů byl v rámci jedné rychlostí kategorie v rámci 2-3 desetin vteřiny, největší rozptyl v týdnu byl pro rychlostní kategorii 105-115 km/h. Při vyhodnocení bylo zjištěno, že v případě dálnice jsou již závislosti mezi intenzitami vozidel a odstupy patrné.

Graf 5: Příklad odstupů vozidel na vybraných úsecích dálnice s vyhodnocením po dnech, zdroj CDV.

Data za rok 2023

V roce 2023 bylo prováděno sledování odstupů vozidel v následujících kategoriích:

  • vozidla do 3,5 t a nad 3,5 t,
  • v extravilánu a intravilánu.

Sledována byla všechna vozidla, která v daném profilu projela, vyhodnocovala se však pouze vozidla s odstupem od 0,2 s (vyloučení chyby radaru) do 5 s (nad 5 s se jedná o osamocené vozidlo). Vozidla nebyla sledována v kolonách ani na místech, kde vznikají kongesce.

Graf 6:  Podíl vozidel dodržujících 2s odstupy v roce 2023 [%], zdroj CDV.

Z naměřených prezentovaných dat je patrné, že vyšší hodnoty dodržování bezpečného odstupu mají vozidla nad 3,5 t, bez rozdílu, zda se jedná o intravilán nebo extravilán.

Lze konstatovat, že v extravilánu nedodržují 2s odstup od vozidla před sebou 3/5 osobních vozidel, u nákladních vozidel jsou to „pouze“ 2/5. Dvousekundový odstup dodržují vozidla nad 3,5 t v extravilánu z 61,3 %, v intravilánu z 68,0 %. Vozidla do 3,5 t dodržují dvousekundové odstupy v extravilánu v 37,9 % a v intravilánu v 46,7 %. Z naměřených údajů vyplývá, že skupina řidičů osobních vozidel představuje potenciální problém. Jejich chování naznačuje nedostatečné povědomí o důležitosti udržování bezpečného odstupu a zdá se, že mají přesvědčení, že si mohou dovolit riskovat s kratšími mezerami mezi vozidly.

Srovnání mezi rokem 2022 a 2023

Graf 7: Porovnání podílu vozidel dodržující 2s odstupy mezi lety 2022 a 2023 [%], zdroj CDV.

Z celorepublikových hodnot pro 2s odstupy v porovnání mezi lety 2022 a 2023 jasně vidíme zlepšení alespoň pár procentních bodů ve všech měřených kategorií. Minimální zlepšení odstupů máme u vozidel do 3,5 t v intravilánu 3,8 %. A nejvyšší zlepšení můžeme vidět u vozidel nad 3,5 t v intravilánu o 10,3 %.

Lze konstatovat, že se v extravilánu u osobních vozidel snížil meziročně o 5 % počet nedodržující 2s odstup od vozidla před ním, u nákladních vozidel je toto zlepšení o 7,1 %. Co se týče intravilánu tam se zvýšil podíl řidičů dodržující dvousekundový odstup do 3,5 t o 3,8 % u řidičů nad 3,5 t o 10,3 %. Měřením bylo zjištěno, že problematičtější skupinou jsou řidiči osobních vozidel, kteří se sice zlepšují, ale oproti kategorii nad 3,5 t je toto zlepšení malé a stále více než polovina řidičů nedodržuje bezpečný odstup; tím zvyšují pravděpodobnost nehody.

Závěr

Řidiči často o bezpečném odstupu vědí, většina z nich ví i o možnosti, jak si prověřit, zda bezpečný odstup dodržují. V praxi se ukázalo, že především na dálnicích jsou rozestupy závislé na intenzitě dopravy, na ostatních typech silnic se toto pravidlo nepotvrdilo. Nicméně data ukazují, že vzdálenost mezi vozidly vnímají řidiči rozdílně, hodnoty pod 1,5 s byly na sledovaných místech pouze výjimečné. Ve srovnání mezi roky 2022 a 2023 došlo meziročně celkové ke zlepšení ve všech kategoriích a vypadá to, že si řidiči více uvědomují zvýšené riziko nehody nebo jsou ovlivněny vzrůstajícím počtem dopravního značení upozorňujícího na dostatečné odstupy vozidel.

Financování:

Tento článek byl vytvořen za finanční podpory Ministerstva dopravy v rámci programu dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumných organizací.

Jméno a příjmení autora:       Ing. Pavel Havránek, MBA

Organizace:                             Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.

Funkce:                                   Ředitel divize dopravního inženýrství, bezpečnosti a strategií

Kontakt:                                  pavel.havranek@cdv.cz, 541 641 389

Jméno a příjmení autora:       Ing. Eva Kšicová

Organizace:                             Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.

Funkce:                                   Vedoucí oblasti navrhování pozemních komunikací

Kontakt:                                  eva.ksicova@cdv.cz, 541 641 390

Jméno a příjmení autora:       Bc. Lukáš Musil

Organizace:                             Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.

Funkce:                                   Výzkumný pracovník navrhování pozemních komunikací

Kontakt:                                  lukas.musil@cdv.cz, 541 641 779

Anotace:

Příspěvek se zabývá bezpečnou vzdáleností vozidel na komunikacích a jejich reálnými odstupy. Jeden úhel pohledu je vědomost, jak se správně chovat a co je z hlediska bezpečnosti správné a druhý je to, jak to vypadá v praxi. Měření a porovnání je za roky 2022 a 2023.

hlavní foto: freepik.com