CIME MERLO 09/2023

Babiš chce jednat s Rusnokem o hypoteční politice bank

Praha 19. února (ČTK) - Premiér Andrej Babiš (ANO) chce jednat s guvernérem České národní banky (ČNB) Jiřím Rusnokem o hypoteční politice bank s ohledem na dostupnost bydlení. Dnes to řekl v rozhovoru na serveru Blesk.cz. Vysoké ceny bytů a drahé nájmy premiér považuje za problém, regulované nájemné ale nevidí jako cestu k řešení situace. dodal, že se už v minulosti ukázalo, že lidé regulaci obcházeli. Podle ČNB je hlavním důvodem nedostupnosti bydlení nedostatečná nabídka bytů, která zvyšuje ceny nemovitostí a kterou ČNB ani banky neovlivní.

"Chci mluvit s guvernérem celkově o politice bank," řekl Babiš. Banky se podle něj obávají realitní bubliny, a proto požadují vyšší zajištění hypoték. Premiér ale uvedl, že banky musí u hypoték nést riziko podnikání. "ČNB je nezávislá, ale je skutečně potřeba, aby banky měly svoji strategii a byly vstřícné vůči lidem," řekl.

Podle mluvčí ČNB Markéty Fišerové úvěry na bydlení zůstávají nadále levné a ani regulaci hypoték nepovažuje centrální banka za zásadní zdroj nedostupnosti bydlení. Tím je nedostatečná nabídka bytů. Limity ukazatelů hypoték podle ČNB ponechávají bankám dostatečný prostor pro uplatňování vlastní strategie, protože rizika spojená s poskytováním hypoték zcela neeliminují, ale pouze omezují. "Pan guvernér je nicméně připraven se s panem premiérem setkat a tyto souvislosti s ním osobně prodiskutovat," uvedla Fišerová.

Ohledně možné regulace nájemného byl Babiš skeptický. Připomněl, že v Česku už v minulosti regulované nájemné bylo, ale bylo zrušeno. "Regulace nájmů dospěla k obcházení zákona, to asi není cesta," řekl.

Podle něj je zásadní budovat dostupné byty pro mladé rodiny. Hlavní roli by v tom podle premiéra měla mít města. Apeloval na ně, aby využila vládní program Výstavba s dotacemi a úvěry na sociální a dostupné byty. Zmínil i možnost daňového zvýhodnění pro pořízení prvního bydlení, které by se nevztahovalo na nákup investičních bytů.

Důležitý pro zvýšení dostupnosti bydlení je podle Babiše i stavební zákon. Novelu připravilo ministerstvo pro místní rozvoj, ale setkala se s velkou kritikou. Nyní na možné úpravě zákona spolupracují sněmovní strany. "Dohodli jsme se, že to budeme ve Sněmovně řešit všechny strany. Myslím, že to je na dobré cestě, najde se kompromis," řekl Babiš. Podle něj mají všichni zájem na tom, aby se stavební řízení zjednodušilo.