Banner PURLIVE

Jak propojit baťovskou architekturu se současnou ukazuje Stavba roku Zlínského kraje

V letošním ročníku soutěže o nejlepší stavbu Zlínského kraje hned několik přihlášených budov přímo navazovalo na slavnou meziválečnou architekturu Zlína. "Příkladem kvalitního souznění moderní a původní architektury" je dle slov odborné poroty například novostavba administrativní budovy u památkově chráněného objektu divadla Malá scéna.

Jednou za rok stavební firmy zapomenou na svůj ostrý konkurenční boj a setkají se na galavečeru soutěže Stavba roku Zlínského kraje. Právě zde byly oznámeny nejlepší stavby, které byly dokončeny v roce 2013. O titul a cenu Grand Prix soutěžilo celkem 55 přihlášených staveb v sedmi kategoriích.

Mezi stamilionovými budovami uspěla i nápaditá administrativní budova

Za každou oceněnou stavbou stojí konkrétní přidaná hodnota, kvalita zpracování či návrhu. Mezi oceněnými stavbami uspěla například rekonstrukce výrobní haly pro Slovácké strojírny, proměna náměstí ve Zlíně - Štípě či nová administrativní budova firmy Technodat, CAE-systémy, s.r.o.

Právě tato dominanta Štefánikovy ulice ve Zlíně získala čestné uznání mezi stavbami občanské vybavenosti. "V této kategorii se námi přihlášená stavba ocitla v konkurenci objektů jako 14|15 Baťův institut za 746 milionů Kč, který získal hlavní cenu, nebo Laboratorní centrum Fakulty technologické ve Zlíně za 490 milionů Kč s čestným uznáním. Fakt, že mezi těmito stavbami dokázala získat cenu i budova za 18,5 milionu Kč dokazuje, že tyto soutěže nejsou jen o velikosti proinvestovaných financí," připomněl náročné srovnání s dalšími úspěšnými stavbami Vít Mach, vedoucí marketingu stavební firmy Navláčil.

Ocenění pro souhru nového a 80 let starého funkcionalismu

Odborná porota v čele Ing. arch. Dagmar Nová, hlavní architektka města Zlín, zhodnotila oceněnou stavbu takto: "Elegantní a kvalitně provedená novostavba v duchu zlínské funkcionalistické architektury se nachází vedle památkově chráněného objektu Malé scény a je příkladem kvalitního souznění moderní a původní architektury."

"Jako pověstný David mezi Goliáši uspěla budova společnosti Technodat. Čtyřpodlažní objekt nabídl investorovi dostatek prostor pro školicí místnosti a kanceláře. Svým pojetím a těsným sousedstvím s baťovou architekturou má ambici převzít odkaz Baťovské meziválečné architektury, která tak silně ovlivnila tvář Zlína, a posunout ho novým směrem," přibližuje příběh jedné oceněné stavby Martin Navláčil jr. z rodinné stavební firmy, která novou administrativní budovu a dominantu zlínské Štefánikova ulice postavila.

Nový výrazný objekt vyrostl na ulici Štefánikova nedaleko divadla Malá scéna na místě nevyhovujícího rodinného domu. Uvolněná parcela kladla na stavbu značné limity, což naopak otevřelo větší prostor kreativitě architektonického návrhu. "Snažili jsme se, aby se sem tento objekt podařilo osadit, šířka parcely je 18 metrů. Pro dům takového rozsahu je to málo, má 195 m2 zastavěné plochy," přiblížil podmínky návrhu Ing. Martin Mrlík, autor stavby. Výsledkem je funkcionalistická stavba čistých linií a prosklených ploch.

Budova naplněná technologiemi

Stavba ale není jen sídlem firmy a střediskem určeným k zaškolování pro speciální software. Charakteru podnikání investora odpovídá i nadstandardní vybavení objektu, co se týče IT či tzv. inteligentní elektroinstalaci ovládající osvětlení či rolety. Navzdory svému výraznému vzhledu ale nenarušuje ráz ulice. Podobně jako ikona funkcionalismu, vila Tugendhat v Brně, působí i tato stavba zprvu subtilním vzezřením. Proto svou bílou fasádou s velkými okny není žádným trnem v oku, ale její jemné linky perfektně ladí s okolím.

Navláčil stavební firma, s.r.o. přihlásila také rodinný dům v Sazovicích, který momentálně soutěží v celoevropské soutěži o nejlepší fasádu - European Facade of the Year. Tato novostavba však odbornou porotu nezaujala.

 

Zúčastněné strany:

Investor: Technodat, CAE-systémy, s.r.o.

Projektant: Ing. Martin Mrlík

Generální dodavatel: Navláčil stavební firma, s.r.o.

Další informace o stavbě:

http://navlacil.cz/aktuality/aktualita/cestne-uznani-pro-technodat-mezi-stamilionovou-konkurenci-598

Spot ze slavnostního otevření budovy (stopáž 3:54):

http://navlacil.cz/aktuality/aktualita/novy-nastupce-batova-funkcionalismu-v-podobe-administrativni-budovy-technodatu-892