Doma jako venku: Světlo je jednou z nejdůležitějších součástí zdravého bydlení

Jedním z nejdůležitějších faktorů, které je nutné brát v potaz při stavbě domu, je dostatek přirozeného světla. Nejde přitom jen o otázku estetiky nebo funkčnosti – množství světla uvnitř našeho domu má prokazatelný vliv na psychiku a dokáže pozitivně ovlivnit i náš metabolismus. Ne nadarmo se říká „kam nemůže slunce, tam chodí lékař“.

„Otevřít dům slunci“ je v současnosti podle zkušeností řady architektů a projekčních kanceláří jedním z nejčastějších požadavků investorů. Na první pohled by se mohlo zdát, že tento požadavek souvisí především s podobou opláštění – panoramatickými či střešními okny nebo prosklenými plochami, které propojí dům s terasou a zahradou. Neméně důležitou roli ovšem v plnění takového přání hraje dispozice samotného interiéru a to, jak hluboko a jakým způsobem dokáže světlo propouštět útrobami domu.

Intenzita osvětlení souvisí i s činností, která je v konkrétních místnostech vykonávaná. Proto je už při prvních úvahách o dispozici domu třeba brát v úvahu orientaci pozemku vůči světovým stranám. „Nejen díky tomu, že má dnes stále více lidí možnost pracovat z domova, se nedílnou součástí domu stává pohodlná a světlá pracovna. Nejvhodnější je její umístění na severní straně domu, která poskytuje rovnoměrné osvětlení bez oslnění, nebo směrem na východ, což přináší pro změnu příjemné teploty a ranní proslunění. Naopak nejcennější jižní strana, podobně jako strana západní, poskytuje dostatek proslunění i v zimních měsících a je proto vhodná pro umístění obývacích pokojů, jídelen, obytných kuchyní nebo terasy,“ vysvětluje Pavel Trtík, ředitel divize Skeletsystem

 

Tmavé prostory? Pomůže bílá barva i jednoduchý nábytek

Co ovšem dělat v takovém případě, kdy nám pozemek pro stavbu nabízí ne zcela ideální světelné podmínky? Pokud jsme částečně limitováni například jeho severní orientací, částečným zakrytím terénními nerovnostmi nebo další stavbou, přichází na řadu právě triky v interiéru. Jak tedy můžeme dostat do našich obytných prostor maximum světla?

Tím nejzákladnějším pravidlem je využití bílé barvy. Jakkoli se čistě bílá může na některých místech zdát neútulná, odráží největší množství světla – podle studií až 80 % – a pocitově tak prostory nejen zesvětluje, ale i zvětšuje. Skvěle navíc působí například v kombinaci s dřevěnými prvky, odkrytými krovy a podobně. Dalším z pravidel především pro nejtmavší prostory, jako jsou chodby či koupelny, je minimum nábytku. Samozřejmě jen tam, kde je to možné. Pokud už do podobných prostor vybavení vybíráme, měli bychom dodržet tři základní body: jednoduché tvary, světlé barvy a lehké materiály.

y6x0c2eb3yl53iexgymq.jpg

Zdroj: Vily Troja

Nebojme se využít sklo

Česko je sklářská velmoc, tak proč bychom sklo nemohli využít i v interiéru? A to nemluvíme jen o oknech nebo dekorativních prvcích, ale i o větších plochách, které dokáží pustit světlo skrz náš dům.

Svou roli v prosvětlení interiéru hrají nejen okna, ale i dveře. Ideálním řešením je pro ně pískové sklo. To propouští světlo, je ale neprůhledné a dokáže tak zaručit dostatečné soukromí. Podobně najde využití třeba u sprchových koutů (kde poslouží i jemný dekor na jinak průhledné stěně koutu). Pokud si netroufáte na celoskleněné dveře, variantou jsou klasické dveře s prosklenými plochami. Ty lze využít jak v interiéru, tak u vstupních dveří. Bezpečnostní riziko nepředstavují a dokáží efektivně prosvětlit předsíň nebo halu – obvykle jedny z nejtmavších prostorů v domě. Efektní jsou dveře posuvné, které navíc šetří prostor tam, kde by klasické otevírání překáželo.

Trendem jsou ale nejen prosklené dveře, ale celé velké prosklené plochy namísto stěn mezi jednotlivými místnostmi nebo funkčními celky domu. Své místo mohou najít například jako prvek oddělující kuchyň či jídelnu od obývacího pokoje – v případě potřeby je možné jídelní část uzavřít, ani tak ale nepřijdete o pocit velkého a světlého prostoru.

 y6x0c2eb3yl53iexgymq.jpg

 Zdroj: Vily Troja

 

„Skleněné stěny, posuvné dveře a další prvky se v interiérech rodinných domů objevují stále častěji. Pro jejich využití je ovšem nutné, aby hrubá stavba v interiéru co nejméně omezovala. Proto roste obliba skeletových řešení, jako je například Skeletsystem. Jeho konstrukce ponechává vnitřní dispozici zcela na investorovi nebo budoucím obyvateli domu. Navíc nevyžaduje žádné vnitřní nosné prvky a dává tak prostor pro netradiční interiérová řešení – využití skla, dřeva a dalších materiálů,“ přibližuje Pavel Trtík, ředitel divize Skeletsystem.

 

Světlovody nejen pro dílny či šatny

Řešením pro podkrovní místnosti jsou střešní okna, která propouští až dvakrát více světla než klasická okna svislá. Pro nejtmavší prostory v domě pak mohou alternativu představovat světlovody – tubusy opatřené vysoce odrazivou reflexní vrstvou, které dokáží přivést světlo do místností bez oken až na vzdálenost šesti metrů. Studie dokázaly, že i v zimních dnech nebo ve chvíli, kdy je pod mrakem, dokáže podobný mechanismus zajistit zhruba stejné množství světla, jako klasická 60W žárovka. Nemusí se přitom jednat jen o technické místnosti, jako jsou dílny a prádelny, nebo šatny bez oken. Zpříjemnit dokáží světlovody i tmavší kuchyňské kouty nebo chodby.