Cime 3 kvartal 2024

Chapman Taylor navrhne novou podobu vnitřních prostor na Letišti Václava Havla Praha

Chapman Taylor, přední mezinárodní architektonické studio, bylo vybráno na základě dvoukolového výběrového řízení Českého Aeroholdingu, a.s., aby Letišti Václava Havla Praha poskytlo poradenské služby.

Pražská kancelář britského architektonického studia byla pověřena vytvořením výtvarného řešení vnitřních prostor Terminálů 1 a 2. Cílem je změnit interiéry tak, aby si je návštěvníci snadno spojili se symboly Prahy a České republiky.  

„Letiště Václava Havla Praha je již nyní považováno za jedno z nejlepších evropských letišť a pravidelně dosahuje vysokého hodnocení v průzkumech spokojenosti zákazníků,“ řekl Jon Hale, ředitel pražské kanceláře Chapman Taylor, „nicméně je zde stále prostor pro zlepšení a Český aeroholding se snaží cestujícím obohatit zážitek tím, že pro terminály připravuje nové vybavení a design.“

„Od Chapman Taylor očekáváme nové výtvarné řešení interiérů Terminálů 1 a 2, aby se v nich více promítala symbolika Prahy a České republiky. Ta by měla cestující provázet od letadla až k výdeji zavazadel. Cílem nové podoby je dát návštěvníkům pocit, že jejich dovolená začala již v okamžiku, kdy vystoupili z letadla,“ vysvětluje Václav Řehoř, předseda představenstva Českého aeroholdingu, a dodává: „Zároveň bychom chtěli nabídnout cestujícím kultivované prostory nejen uvnitř samotných terminálů, ale i před nimi. Proto pořádáme architektonickou soutěž také na změnu přednádraží Letiště Václava Havla Praha s cílem získat nadčasové a inovativní řešení s jednoduchou a přehlednou strukturou dopravních cest.“

Počáteční fáze přeměny se zaměří na původní příletovou halu Terminálu 1 z roku 1968, kde bude vytvořeno tzv. uvítací centrum. Následně bude postupně zaváděna řada vylepšení v prostorách pro cestující. Chapman Taylor bude své návrhy koordinovat také s provozním týmem letiště a obchodními poradci, kteří navrhují přestavbu retailových a Food&Beverage prostor se záměrem poskytnout vyváženější a atraktivnější nabídku pro všechny skupiny cestujících.

První fáze bude realizována v roce 2016. Následné práce budou koordinovány s dalšími projekty. Jedná se např. o urbanisticko-dopravní soutěž, jejímž výsledkem má být ideové řešení veřejného prostoru před Terminály 1 a 2.