Komatsu potřebu bagr

Analýza: Stavebnictví tvořilo v letošním 1. pololetí třetinu veřejných zakázek

Praha (ČTK) - Zakázky ve stavebnictví představovaly v letošním prvním pololetí 32 procent z celkového objemu 303,6 miliardy korun všech veřejných zakázek zadaných veřejnými zadavateli. Jejich počet meziročně vzrostl o 12 procent na 3407, ale finanční hodnota stavebních zakázek zadaných veřejným sektorem klesla o 1,5 procenta na 96,6 miliardy Kč. U zakázek s hodnotou pod miliardu korun poklesla meziročně hodnota o 11,5 procenta. Vyplývá to z kvartální analýzy českého stavebnictví analytické společností CEEC Research, kterou má ČTK k dispozici.

"Další vývoj v oblasti veřejných zakázek je závislý na přípravách státního rozpočtu a rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. Zároveň víme, že možnosti státního rozpočtu budou omezené. Proto chceme ve zvýšené míře začít využívat alternativní zdroje financování. Prověřujeme další možné PPP projekty na nové dálnice i železnice, po vzoru dopravně úspěšného Polska chceme také využívat financování skrze Evropskou investiční banku," uvedl již dříve ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Největší zadanou stavební zakázkou byla výstavba multifunkční sportovní haly v Brně, kterou zadalo v lednu město Brno v hodnotě 4,4 miliardy korun ze čtyř nabídek uchazečů. Mezi největší zakázky patřila dále modernizace Krajské nemocnice Liberec v hodnotě 3,2 miliardy korun nebo stavba úseku dálnice D35 Janov–Opatovec, kterou vybralo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) za 2,5 miliardy korun.

Podle analýzy se v letošním prvním pololetí naopak snížil počet oznámených zakázek. Vydáno jich bylo 806, což je meziročně o 1,3 procenta méně. Jejich celková předpokládaná hodnota za první pololetí 2023 činila 109 miliard korun, což byl meziroční růst o 7,5 procenta.

Největší oznámenou zakázku v březnu vydala Správa železnic (SŽCZ) na systém zlepšení bezpečnosti dopravy jednotné evropské železniční dopravy ETCS na trase od státní hranice s Německem do Kralup nad Vltavou v hodnotě téměř 13 miliard korun. Mezi velkými zakázkami jsou také oznámení od ŘSD na výstavbu dálnice D3 v hodnotě 6,2 miliardy korun nebo dálnice D6 v hodnotě 4,9 miliardy korun.

Z oznámených zakázek v letošním prvním pololetí jich bylo zrušeno šest procent. Co se týká předběžného objemu, byly zatím zrušeny zakázky za 1,6 miliardy korun. Další zakázky se ale budou podle analýzy ještě velmi pravděpodobně rušit a poměry se tak dále budou měnit. Mezi zrušenými jsou těmi nejvýznamnějšími zakázka na rekonstrukci pražského areálu Emauzy od Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy v hodnotě 900 milionů korun nebo zakázky na zhotovitele stavby Sanatoria Pálava od společnosti Thermal Pasohlávky za 650 milionů korun.

CEEC Research je analytickou a výzkumnou společností založenou v roce 2005 a zaměřující se na vývoj vybraných sektorů ekonomiky v zemích střední a východní Evropy. Její studie využívá v současné době více než 17.000 společností.