Cime 2 2025
Reklama
1:13

Vytápěné stany na D1 podrobně: musely držet teplotu i vlhkost

Začátkem dubna skončilo nepříjemné omezení na D1 v úseku Brno centrum – Brno jih. Práce na rozšiřování nejvytíženějšího silničního tahu v Česku tam dokázalo sdružení firem MI Roads a.s. a Doprastav a.s. urychlit o víc než dva měsíce. Pomohly i obří vyhřívané stany, díky kterým se práce nezastavily ani v zimě.

Tento 1,4 km dlouhý úsek je součástí postupného rozšiřování D1 na šest pruhů, které reaguje na rostoucí dopravní zatížení v oblasti Brna. Stavba přinese nejen větší kapacitu komunikace, ale také vyšší bezpečnost a snížení hlukové zátěže v okolí.

Dopravní situace na D1 v tomto místě už byla kritická. Dosavadní čtyřpruhová komunikace už kapacitně nevyhovovala a během dopravních špiček docházelo pravidelně ke zpomalení provozu a kolizním situacím. Projekt proto zahrnoval rozšíření vozovky na kategorii D 34,5/130 s třemi pruhy v každém směru, rekonstrukci mimoúrovňových křižovatek Brno centrum a Brno jih a úpravu středového dělícího pásu.

Nedílnou součástí projektu byla i modernizace mostní estakády Horní Heršpice přes železniční trať Brno – Břeclav. Stávající mosty byly kompletně rekonstruovány a rozšiřovány o další dva pruhy. Tato opatření zajistí plynulý provoz v celém úseku a zlepší napojení na dálnice D2 a D52.

Kromě zvýšené kapacity a plynulejší dopravy projekt zahrnoval i opatření ke snížení hluku. V blízkosti obytných oblastí nově stojí protihlukové stěny o výšce 4,5 až 6 metrů, které pomohou zlepšit akustické podmínky v okolí. Nový asfaltový povrch s nižším hlukovým efektem navíc přispěje ke komfortnější cestě pro řidiče.

Práce skončily o dva měsíce dřív

Nejdříve bylo dokončeno provizorní rozšíření pravého pásu, kam byla v listopadu 2023 převedena doprava v režimu 2+2. Proběhlo i rozšíření pravé poloviny mostní estakády a upravil se střední dělící pás. V prosinci 2023 probíhala ve směru na Prahu demolice mostní estakády u železničního koridoru. V lednu 2024 byla provedena demolice levého mostu v km 195,5. Od srpna 2024 je kompletně zprovozněný levý jízdní pás a začala stavba rozšíření pravého jízdního pásu. ŘSD uzavřelo se zhotovitelem stavby dodatek o zkrácení doby výstavby o 63 dnů. Termín se sdružení firem MI Roads a.s. a Doprastav a.s. podařilo nejen dodržet, ale dokonce ještě uspíšit. V plném provozu je tak D1 v úseku Brno centrum – Brno jih už od 7. dubna, původně přitom mělo být hotovo až v červnu.

Stavbaři z dodavatelské firmy MI Roads si poradili se “zimním” harmonogramem díky speciálním vytápěným stanům, které zajišťovaly požadované klimatické podmínky. Díky nim nebylo potřeba ani v zimě zastavit práce, které jdou dělat jen za určitých teplot.

Jde bezesporu o zajímavou inovaci. Ve dvou velkokapacitních stanech o rozměrech 18 × 70 metrů se udržovala stabilní teplota mezi 20 a 25 °C. Tento unikátní přístup umožnil provádět hydroizolace mostovky i v zimním období. Teplota betonu byla udržována nad 8 °C, což je minimální požadovaná hodnota pro kvalitní pokládku izolace.

Použití tohoto řešení nejen urychlí stavební práce, ale také minimalizuje dopady na dopravu, protože stavba nemusí být přerušena kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám. Tento model se v minulosti osvědčil u jiných projektů modernizace D1 a nyní je vylepšen pro efektivnější použití.

Společnost Mi Roads poskytla redakci Stavebního Serveru vyhodnocení zajištění klimatických podmínek v souladu s technickými kvalitativními podmínkami Ministerstva dopravy (TKP21) při provádění hydroizolačního souvrství mostovky SO 201 na stavbě D1 01191.C Brno centrum – Brno jih:

Provádění hydroizolací mostních konstrukcí se řídí TKP21, které určují pro primární vrstvu povrchu mostovky (epoxidové souvrství prováděné nátěrem) teplotu povrchu betonu v rozmezí +8 °C – +40 °C, teplotu povrchu minimálně o 3 °C vyšší, než je aktuální teplota rosného bodu povrchu (závislost teploty povrchu, teploty ovzduší a relativní vlhkosti ovzduší) a dále maximální přípustnou relativní vlhkost vzduchu 75 % a minimální teplotu vzduchu 10 °C. Pro následující pokládku asfaltových pásů natavováním je jedinou podmínkou teplota ovzduší minimálně +3 °C a suchý povrch.

Díky maximálním urychlení všech předcházejících betonážních prací, kdy 20. 8. 2024 byla teprve zahájena demolice původní estakády, připadlo zahájení izolačních prací na nové estakádě na polovinu ledna. To byly pod menšími zateplenými stany prováděny izolatérské práce pod římsami. Hlavní plocha mostovky cca 5 000 m2 musela být zaizolována v průběhu února. Pro splnění výše uvedených podmínek v druhém zimním měsíci bylo nezbytné vyprojektovat a postavit atypické velkorozměrové stanové konstrukce, které umožnily rychlou přestavbu.

K zajištění termínu byly zvoleny dva stany na celou 17,5 m širokou mostovku (díky příčnému spádu by jinak v případě deště nebo sněžení docházelo k nežádoucímu zatékání vody na izolovaný povrch mostu). Stany byly dlouhé 72 m a umožnily tak ve čtyřech pracovních polohách provést izolační souvrství na celé 280 m dlouhé estakádě v minimálním čase. Celé zastřešení bylo pro urychlení předmontováno už v druhé polovině ledna, kdy byly ještě realizovány římsy, které sloužily jako základy stanů. Pro případ potřeby práce v nočních hodinách byly stany vybaveny elektroinstalací a osvětlením.

Pro kontrolu dodržování technických kvalitativních podmínek byla už před betonáží mostovky pod její povrch umístěna teplotní čidla s on-line výstupem po 15 minutách, který byl vyhodnocován spolu s teplotními čidly později umístěnými ve stanech, které měřily vnitřní teplotu a relativní vlhkost vzduchu. Stavbyvedoucí, kteří se střídali při řízení prací, měli tak čtyřiadvacet hodin denně dokonalý přehled o vztahu venkovní teploty a vlhkosti a prostředí ve stanech, čímž se dařilo nepatrně šetřit spotřebu paliva, ale hlavně dodržovat maximální kvalitu. Pro vytápění stanů jsme používali naftová topidla s nepřímým spalováním o výkonu 130 kW, z nichž každé produkovalo až 10000 m3/h teplého vzduchu.

Po dokončení izolací povrchu mostovky, které probíhaly v rozmezí 4. 2. 2025 – 22. 2. 2025, byla dle našeho měření (v intervalu 15 minut) průměrná venkovní teplota -0,17 °C a průměrná relativní vlhkost 69,85 %. Pro zajištění vhodných klimatických podmínek uvnitř stanů, které byly vždy s rezervou splněny, jsme spotřebovali více než 38 000 litrů extra lehkého topného oleje. Byť jsme tato opatření nerealizovali poprvé, jejich rozsah byl výjimečný a díky důkladnému monitorování a vyhodnocování nám poskytl cenná data a zkušenosti pro budoucí realizace.

Text: Šárka Holubcová

Foto: Mi Roads

 

Sledujte nás