Podobné články
Plzeň vydala za osm let 350 milionů do výstavby bytů, na opravy 500 mil. Kč
Plzeň 21. srpna (ČTK) - Plzeň vydala za osm let 350 milionů korun do výstavby bytů, na opravy a rekonstrukce svého bytového fondu pak dalších přes půl miliardy. Aktuálně má vytipováno a schváleno osm lokalit pro výstavbu 400 nových nájemních bytů až za jednu miliardu korun, kterou chce zahájit na přelomu let 2024 a 2025. Řeší tím bytovou nouzi mladých, handicapovaných, seniorů, osob v krizi, samoživitelů a dalších. Jen od roku 2016 do letošního května bylo obyvatelům Plzně poskytnuto 1173 bytů, což zahrnuje byty nově postavené, rekonstruované nebo ty, které někdo opustil a pronajaly se dál, řekl ČTK primátorův náměstek David Šlouf (ODS).
Plzeň nechce prodávat městské byty, kterých má 2655, ale naopak jejich počet navyšovat. Připravuje se na větší zájem o nájemní bydlení, protože dostupnost hypoték klesá. Od roku 2016 do konce roku 2022 město vybuduje 305 nových bytů, a to novou výstavbou a rekonstrukcí nevyhovujících bytů. Do září dokončí 102 nájemních bytů v městské části Zátiší, 77 bytů tam už město zkolaudovalo loni v červnu. Nové menší sídliště za 406 milionů Kč je určené hlavně pro seniory, zdravotně postižené a pro mladé rodiny.
Město teď vydalo brožuru s přehledem investic a jejich fotografiemi i s plánovanými projekty a jejich vizualizacemi. Její součástí jsou životní příběhy deseti konkrétních osob, kterým pomohlo. Brožura je na webu. Popisuje třeba invalidního důchodce, otce dvojčat, o něž se matka nestará. Rodina se do června 2021 osmkrát stěhovala kvůli nízkým příjmům, hyperaktivitě synů, nevyhovujících podmínek nebo neprodloužení nájemní smlouvy. Odbor dostupného bydlení a sociálního začleňování doporučil řešit jejich situaci přednostně, rodina získala do nájmu byt vyčleněný pro osoby pečující o dítě se specifickými potřebami, chlapce se podařilo umístit do speciální školy, zažádáno má o příspěvek na bydlení a na péči o syny. "Pan Radim má jistotu střechy nad hlavou pro sebe a děti. Jak říká: Není na komplikovanou situaci sám," uvedla vedoucí odboru Karolína Vodičková.
Město zveřejňuje všechny své volné nájemní byty na webu. "Lidé v bytové nouzi, ohrožení ztrátou bydlení nebo patřící do nejzranitelnějších skupin pak mohou kontaktovat přímo městské kontaktní místo pro bydlení, kde s registrací či přihláškou na byt pomohou úředníci. Je k dispozici každé pondělí a středu od 08:00 do 17:00," uvedla mluvčí radnice Eva Barborková.
Kontaktní místo, otevřené v červnu 2020, odbaví měsíčně průměrně 180 klientů. "Klienty jsou nejčastěji ženy. Nejvíce dotazů mají na volné městské byty, následují dotazy, jak získat městský byt a třetím požadavkem je změna údajů v registraci na dostupné bydlení," řekl Šlouf. Poradí s dávkami i jinými možnostmi bydlení. Na webu si lze rezervovat čas konzultace. Novinkou je nonstop infolinka s robotickou operátorkou. "Volajícího provede a seznámí s možnostmi, jak získat městský byt," uvedl. Kontaktní místa fungují v Praze, Českých Budějovicích, Liberci, Písku, Jihlavě a Brně.