Podobné články

Dvě nová vozidla Scania pro ÚDRŽBU SILNIC Královéhradeckého kraje a.s. s nástavbou KOBIT
V dílnách jičínské společnosti KOBIT byla předána dvě nová vozidla pro ÚDRŽBU SILNIC Královéhradeckého kraje. Jedná se o modely Scania P 410 s pohonem všech kol 4x4, které tak rozšířily flotilu vozů této značky ve společnosti na dvanáct.
Značka Scania má i díky svému švédskému původu se zimní údržbou silnic bohaté zkušenosti. Popularita této značky tak v tomto segmentu roste i u nás a to také pro své technické parametry a spolehlivost.
Scania s kabinou řady P totiž měří na výšku jen 3 150 mm, což ji dělá nejnižším vozidlem v segmentu plnopohoných vozidel. Díky vzduchovému podvozku lze navíc výšku vozidla v případě potřeby ještě snížit. Na silnicích nižších tříd, kde se nachází řada nízkých mostů a podjezdů, je proto pro pracovníky údržby silnic právě výška vozidla důležitým parametrem.
Jedno z vozidel je určeno pro cestmistrovství v Jičíně, druhé pak Novou Paku. „Vozidla ročně ujedou kolem 10 000 km. Během zimní údržby, v období od 1. listopadu do 31. března, jsou pak vozidla zařazena v pohotovosti schopna vyjet ihned po příkazu dispečera. Mimo zimní období pak vozidla slouží k lokálním opravám vozovky nebo u stavebních prací prováděných ÚDŘBOU SILNIC Královehradeckého kraje.
Řidiči zvláště v zimním období ocení pohon všech kol. Standardně je poháněna zadní náprava. Řidič si pak navíc může uzamknout mezinápravový diferenciál, čímž připojí v případě vozidla 4x4 přední náhon a může také uzamknout nápravové diferenciály.
Vozidla Scania P 410 jsou poháněna šestiválcovým třináctilitrovým dieselovým motorem o výkonu 410 koní (2 150 Nm). Ten je na kola přenášen prostřednictvím 12st. automatizované převodovky Opticruise, která zvyšuje komfort ovládání vozidla a řidiči tak umožňuje plně se věnovat obsluze sněžného pluhu a ovládání nástavby.
Aby byla vozidla poslána v případě sněhové kalamity na ta správná místa, usnadňuje rozhodování dispečerům systém zimní údržby propojený s meteorologickými daty. Ten je budován už desítky let a vzhledem k zvyšujícímu se provozu a klimatickým změnám je čím dál složitější. V této profesi je neustále co vyvíjet a vylepšovat ke spokojenosti motoristů. Stejně jako automobilky vyvíjejí nová vozidla, tak i údržby silnic zlepšují své systémy a organizaci při zimních pracovních výkonech.
Moderní elektronické systémy údržbě silnic pomáhají zejména v aktuálním přehledu, kde se vozidlo právě nachází a jakou činnost vykonává. To vše díky osazení systému GPS a dalších čidel s tímto systémem propojených. Dále díky meteorologickým stanicím dispečer vidí aktuální stav počasí v dané lokalitě.