Podobné články

České firmy přistupují k ekologii zodpovědně. CS-BETON zpracoval v předstihu svůj první ESG report
Společnost CS-BETON považuje ekologii a ochranu životního prostředí za přirozenou součást svého podnikání. Za uplynulý fiskální rok zpracovala svůj první ESG report, přestože tato povinnost zatím není legislativně závazná. CS-BETON aktivně přistupuje ke snižování své ekologické stopy, zároveň však upozorňuje, že je potřeba nezapomínat na ekonomickou stránku věci.

Společnost CS-BETON se zabývá výrobou betonových výrobků pro malou zahradní architekturu a také betonových celků pro dopravní stavby a kanalizace. Firma si uvědomuje, že v jejím oboru je naplnění smysluplných ekologických cílů vzhledem k požadovaným výrobním procesům a složení výrobků poměrně obtížná cesta, většinu emisí totiž způsobuje vysoká energetická náročnost výroby cementu, který je klíčovým vstupním materiálem. Celková uhlíková stopa společnosti CS-BETON za fiskální rok 2023 dosahuje 124 567,44 t CO2e, z toho 113 802,27 t CO2e, tedy zhruba 90 % jsou tzv. nepřímé emise. Největší část těchto nepřímých emisí, a více než 85 % veškerých emisí společnosti, pochází z nákupu zboží a služeb od dodavatelů, zejména pak surovin pro výrobu betonu, jako jsou štěrk, písek a zejména pak právě cement.

Investice do udržitelnosti: fotovoltaika a recyklace
Navzdory vysoké emisní náročnosti nezbytné vstupní suroviny přistupuje CS-BETON ke snižování emisí skleníkových plynů velmi aktivně. Jak ale zdůrazňuje Petra Čopová, jednatelka společnosti, je přitom důležité zachovat rovnováhu mezi udržitelností a efektivitou. „Je potřeba zavádět taková opatření, která jsou ekologická a zároveň dávají ekonomický smysl. Jednou z velkých příležitostí je cirkularita v souvislosti s odpady. Betonové výrobky mají dlouhodobou trvanlivost a je vždy možné je recyklovat na drť jako potřebný stavební materiál. V loňském roce jsme proto zprovoznili ve výrobním závodu ve Velkých Žernosekách novou drticí linku, díky které získáváme potřebný recyklát a zároveň minimalizujeme odpad z naší výroby.“
Je nezbytné hledat i další cesty a opatření, jak významnou emisní zátěž alespoň částečně kompenzovat. Během loňského roku společnost CS-BETON instalovala fotovoltaické elektrárny na všechny tři své výrobní závody. V nedávné minulosti také investovala do nákupu nákladních automobilů s nízkými emisemi, do zateplení budov či výměny světelných zařízení za úspornější. „Naše opatření přesahují legislativní rámec, děláme je dobrovolně a přirozeně, protože to považujeme za správné,“ vysvětluje Petra Čopová.
Reporting je pro firmy zbytečnou zátěží
Společnost CS-BETON zároveň upozorňuje, že současný systém ESG reportingu přináší firmám nadměrnou byrokratickou i finanční zátěž. Primárně nahrává spíše konzultantským firmám, místo aby přinášel skutečné výsledky. „Nejde o to, že bychom nebyli nebo nechtěli být ekologičtí. Naopak, řadu věcí děláme přirozeně. Vnímáme ale, že celý ten byrokratický proces je zbytečně složitý a nákladný, a větší smysl by dávalo vynaložit ty peníze na samotná opatření než na jejich reporting,“ uvádí jednatel společnosti CS-BETON Marek Matějka.
Zdroj:
Vanda Součková
PR Consultant