Osmont
Reklama

Veletrh stavebnictví v Plzni hlásí velkou poptávku po energetických úsporách

Plzeň 22. října (ČTK) - Energetické úspory v bytech a domech byly hlavním tématem 15. ročníku veletrhu Moderní dům a byt v Plzni, který se konal po dvouleté přestávce zaviněné pandemií covidu-19. Největší zájem byl o fotovoltaické panely, tepelná čerpadla a rekuperace, ale i o různé druhy izolací zdí a o zateplení fasád i střech foukanými materiály. Lidé se hodně ptali na kamna na dřevo, které se dají instalovat hned. Firmy je ale mají vyprodané na celou zimní sezonu, a tak letos nepřijely, i když dodavatelé komínů tu jsou, řekl ČTK Daniel Vaverka, hlavní organizátor veletrhu z olomoucké firmy Omnis. Veletrh končí v neděli.

"Všechny nové stavební výrobky a technologie šetří energie a teplo. Kdo se dnes rozhodne rekonstruovat nebo postavit dům nebo dřevostavbu, tak dosáhne úspor ve srovnání s tím, kde bydlí dosud," řekl Vaverka. Podle něj se v době dvacetiprocentní inflace určitě vyplatí do úspor energií investovat. "Lidé neváhají investovat víc, podporují je dotační programy. Na řadu nových technologií vytápění dostanou až polovinu nákladů," řekl.

Podle Vaverky je řada technologií vyprodána, ale některé firmy počítají s tím, že to nepotrvá věčně, a vytvářejí si zásobu zákazníků. Kontakty z veletrhu jim dobíhají ve formě zakázek rok až dva. Vysoké ceny stavebních komodit šly podle něj v minulých dvou letech nahoru hlavně kvůli vysoké poptávce, která už zbrzdila. "Pokud se teď u některých materiálů dál zvyšují, tak jsou to spíš inflační tlaky - energie, pohonné hmoty a další. Ale jakmile to narazilo na strop, tak ceny materiálů jdou poslední dva tři měsíce dolů," řekl Vaverka.

Podle Petra Opatrného z české firmy Atmosan je zájem o jejich rekuperační jednotky vysoký. "Dá se ušetřit tím, že teplý vzduch se odvádí skrz jednotku. Její keramické články se nahřejí a po 70 vteřinách se cyklus otočí a nasává vzduch zvenku a natopené články ho ohřívají. Máte vyvětráno a nemusíte víc topit," řekl. Opatrný uvedl, že na veletrh přišlo hodně seniorů, kteří mají hluboko do kapsy, a přesto řeknou: 'my ty peníze dáme'.

Lidé se ptají hlavně na fotovoltaiku a hodně na podmínky dotací, řekl technický poradce ČEZ Prodej Michal Kubín. Kvůli tomu, že některé materiály teď na trhu nejsou, jsou delší dotací lhůty u tepelných čerpadel a bateriových úložišť k fotovoltaickým zdrojům, půl až tři čtvrtě roku. "Montuje se víc fotovoltaik, kterou lze 'napasovat' na jakýkoli dům, ale čerpadlo ne," řekl. Potvrdil výrazně vyšší poptávku než loni, díky tomu, že technologie jdou dopředu, lidé mají peníze a chtějí být energeticky soběstačnější.

Martin Chuman, manažer firmy VEXTA, která s pražským developerem JRD nabízí 60 parcel ve Vejprnicích u Plzně, řekl, že je útlum poptávky po novostavbách. "Ale pokud lidé chtějí dům, tak se hodně ptají na způsoby vytápění, zateplení, pasivitu a nízkoenergetiku," řekl.

"Lidé, kteří investovali stavby hypotékami, a těch byla převážná většina, tak na ně teď nedosáhnou, není rozumná doba na to si je brát, takže je teď výrazný pokles. Ale objevuje se víc klientů, kteří investují vlastní peníze," řekla Hana Píchová z firmy HK-Dřestav od Sedlčan, jednoho z nejsilnějších výrobců dřevostaveb, který poslední čtyři roky dodává až 100 domů ročně.

Útlum poptávky po novém bydlení cítí i Lucie Hladová z plzeňské pobočky firmy Bidli. "Hypotéky jsou drahé, ale jsme schopni nabídnout družstevní bydlení. Pomůžeme lidem, kteří nedosáhnou na hypotéku a přesto mají 20 procent vlastních zdrojů. Jsme schopni jim odkoupit byt nebo jakoukoli nemovitost a splácí nám ji formou nájmu pět let. Je o to velký zájem," řekla.

Sledujte nás