Podobné články
Realitní firmy státní záruky za neplatiče nájmu většinou vítají
Praha 17. dubna (ČTK) - Státní záruky za neplatiče nájmu, kteří se dostanou do potíží kvůli opatřením proti koronaviru, jsou správným krokem. Někteří majitelé nemovitostí jsou na příjmech z nájmů existenčně závislí. Stát ovšem musí ohlídat, aby se tento zákon nezneužíval. Vyplývá to z vyjádření zástupců většiny realitních firem, které ČTK oslovila. Senát ve čtvrtek odhlasoval, že stát by měl ručit za čtyři pětiny nájemného v bytech, které by lidé dlužili kvůli nedostatku příjmů v důsledku epidemie koronaviru.
Zákon o možnosti odkladu nájemného v bytech tak bude muset znovu posoudit Sněmovna. Zákon má zaručit, že nájemníci bez příjmů nebudou moci dostat výpověď z bytu kvůli tomu, že jako nezaměstnaní bez příjmů nebudou schopni nejdéle do konce července platit nájemné. Dlužné za nájemné ale budou muset splatit do konce letošního roku.
"Tento krok samozřejmě vítám. Přestože souhlasím s nutností ochránit nájemníky v době krize, nesmíme zapomínat ani na pronajímatele a možné problémy, které by jim způsobily nevratné výpadky nájmů. Zhruba pětina lidí, kteří aktuálně nejsou schopní nájem platit, se nemusí ´rozplatit´ ani po skončení tohoto nouzového stavu," uvedl ředitel Maxima Reality Vladimír Zuzák. V takovém případě by podle něj neměla být odpovědnost na pronajímatelích a je dobře, když jim pomocnou ruku nabídne stát garantováním alespoň částečné kompenzace těchto nájmů.
"Je to krok správným směrem, díky kterému zákon konečně dostává smysl. Předchozí návrh byl rizikový kvůli svému domino efektu. Jednotlivců, kteří pronájmem své druhé nemovitosti umořují hypotéku, rozhodně není málo a právě oni by mohli dostat do problémů. Považuji za žádoucí, aby pomoc byla vyplácena v případě problémů v co nejkratším termínu," doplnil ředitel Bezrealitky.cz Hendrik Meyer.
Upozornil, že musí být eliminována zneužitelnost nařízení. Podle něj by mohlo pomoci jasnější vymezení, kdy je na odpuštění nájmu nárok nebo kdy se stává nepochybným, že nájemce pohledávky v ochranné době neuhradí. "Stát v tomto ohledu zároveň musí mít jistotu, že dlužný nájem či alespoň jeho část bude mít šanci od dlužníka získat zpět," podotkl Meyer.
Podle jednatelky Fincenrum Reality Andrey Daňhelové je senátní návrh reálně formou příspěvku na bydlení v současné těžké situaci a podporou vlastníkům nemovitosti. "Alespoň malá jistota toho, že část nájmu dostanou zaplaceno, pokud nájemník neuhradí. Zda poté převezme stát roli věřitele a bude částku po nájemci vyžadovat, stejně jako ručitel, nebo to bude považovat za příspěvek na bydlení, je na něm," sdělila Daňhelová.
Podle regionálního ředitele 4fin Vratislava Jůzy ale nemá zákon v této podobě ve Sněmovně velkou šanci. "Pokud by se na tom nájemce s pronajímatelem dohodli, hrozí opravdu reálné riziko zneužívání této záruky. Cestu vidím spíš v reálné podpoře nájemců, kteří jsou současnými opatřeními skutečně zasažení, například určitou formou příspěvku na bydlení," uvedl Jůza.
Vedoucí právního oddělení UlovDomov.cz Štěpán Smoleja považuje diskutovaný zákon za kontroverzní. "Návrh zákona, který schválila Poslanecká sněmovna, docela drasticky zasahuje do práv pronajímatelů, ale zároveň ani nájemníci nejsou spolehlivě chráněni. Není to totiž tak, že po dobu trvání mimořádných opatření nemůže pronajímatel z bytu nikoho vypovědět. Zákon nijak neomezuje ukončení smlouvy z jiných zákonných důvodů, než je neuhrazení nájemného," uvedl. Podle něj se tak může stát, že se pronajímatelé pokusí nájemní smlouvu vypovědět z jiného, zástupného důvodu, který se může jen částečně dotýkat nehrazení pohledávek.