Osmont
Reklama

Kraje požadují slíbené čtyři miliardy Kč ze SFDI do konce dubna

 

Plzeň 11. dubna (ČTK) - Kraje požadují, aby dostaly do konce dubna od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) slíbené čtyři miliardy korun na opravy silnic druhých a třetích tříd. Shodla se na tom dnes v Plzni Rada Asociace krajů. Peníze loni na podzim slíbila vláda, do dneška ale kraje s jistotou nevědí, zda, kdy a v jakém objemu je dostanou. Loni kraje dostaly z fondu rovněž čtyři miliardy, řekla dnes ČTK po jednání rady její předsedkyně a karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Požadavek krajů na vyplacení peněz by podle ní měla začátkem příštího týdne přednést vládě ministryně financí Alena Schillerová. Kraje zároveň už několik let volají po systémovém řešení. Nechtějí se podle asociace každý rok na jaře ocitnout v nejistotě, zda peníze ze SFDI dostanou, kdy je dostanou a kolik jich bude. Bez státního příspěvku nemohou provádět opravy silnic nižších tříd rychlejším tempem.

"Je důležité říci, že ministerstvo dopravy má ve správě dálnice a silnice prvních tříd. Těch je asi 7000 kilometrů. Kraje mají ve své správě silnice druhých a třetích tříd a těch je v České republice sedminásobek - 49.000 kilometrů," uvedla Mračková Vildumetzová. Stát dá podle ní letos na opravy svých silnic a dálnic zhruba 40 miliard korun. Kraje letos vynaloží ze svých rozpočtů na opravy silnic druhých a třetích tříd osm miliard.

Krajům však nepatří jen silnice, ale i mosty. Ty jsou mnohdy ve velmi špatném technickém stavu a jejich opravy jsou velmi nákladné. Ze zhruba 15.000 mostů v Česku jich kraje spravují 12.000, uvedla Mračková Vildumetzová.

Hejtmanství podle ní potřebují mít jistotu, že peníze dostanou. Od loňského příslibu s nimi počítaly a zahrnuly je do svých plánů. S opravami potřebují začít co nejdříve. Řada silnic potřebuje po zimě opravy. Mnoho regionů se také potýká s kůrovcovou kalamitou a těžká doprava odvážející vytěžené kůrovcové dřevo mnohde výrazně poškozuje krajské silnice.

Dokud kraje nemají peníze ze SFDI, nemohou vypisovat výběrová řízení na zhotovitele oprav. Čím větší zdržení celý proces nabere, tím víc hrozí, že stavební firmy nebudou mít dostatečné kapacity na včasné provedení prací. Podle předsedkyně Asociace krajů bude kvůli oddálení soutěží na opravy silnic vzroste cena oprav.

Sledujte nás