Povrchové úpravy ocelových plechů pro střešní krytiny: trend směřuje k větší mechanické a korozivní odolnosti

Povrchové úpravy ocelových plechů určených pro stavebnictví procházejí neustálým vývojem: díky novým poznatkům jsou nové výrobky trvanlivější a odolnější. Současné trendy v povrchových úpravách ocelových střešních krytin popisuje Štěpán Lášek, produktový manažer české odnože společnosti Lindab, která je předním světovým designérem, výrobcem a prodejcem střešních krytin a okapových systémů z prvotřídní švédské oceli.

 

„Na trhu je dnes opravdu velmi široká škála výkonnostních kategorií, z nichž si mohou vybrat jak méně nároční, tak ti nejnáročnější. I Lindab má – pokud jde o povrchové úpravy – všechny své střešní krytiny řazeny do řady CLASSIC, PREMIUM a ELITE podle jejich trvanlivosti, odolnosti a ceny. Častým požadavkem majitelů zejména rodinných domů je, aby střecha sloužila dobře a téměř bez údržby nejen jim, ale i jejich potomkům. U privátní rezidenční výstavby s extrémními požadavky na životnost střešní krytiny proto doporučujeme zvolit střední nebo nejvyšší verzi povrchové úpravy. Finanční náročnost je zpravidla menší, než nárůst výkonu – takže výběrem lepší krytiny majitel domu obvykle výrazně zvýší poměr cena/výkon nové střechy,“ uvádí Štěpán Lášek.

 

Jako příklad z Lindabu lze uvést inovaci v podobě nového povrchu v řadě Premium s úpravou Mat. „Přestože jde o střední třídu povrchových úprav, technicky se výrazně posouvá od základních povrchů. PREMIUM MAT lze rozeznat podle polomatného, hedvábného povrchu. Takový povrch nezpůsobuje často nežádoucí odlesky, ale současně není tak hrubý, aby zpomaloval odtok vody, nebo podněcoval usazování nečistot či mechů. Častým omylem při výběru krytiny nebo fasády je domněnka, že čím vyšší tloušťka barevné vrstvy, tím je produkt kvalitnější a déle vydrží. Mnohem víc však záleží na počtu vzájemně se překrývajících vrstev, způsobu a čistotě prostředí nanášení barvy ve výrobě a především na složení směsi. Polyesterové výrobky mají jiné charakteristiky než polyuretany nebo PVDF povrchy. Každá technologie má své optimální gramáže. Pozor je třeba si dát na předlakované výrobky z východních zemí, u nichž nejsou vždy dodrženy postupy nanášení zasychání a skladování materiálu. Také dovoz plechové suroviny ze zámoří v nevhodných podmínkách může mít vliv na budoucí životnost výrobku,” komentuje Štěpán Lášek.

 

Nová povrchová úprava Lindab Premium Mat vyniká především v mechanické a korozivní odolnosti. Korozivní třída materiálu je na velmi vysoké úrovni RC4. Mechanická odolnost je užitečná vlastnost při manipulaci s krytinou a při její montáži, případně při pohybu osob po hotové krytině. „Pozitivním současným trendem je i reakce na změny ve směsi zinkování. Díky ekologickým omezením není již složení běžné zinkovací směsi stejné jako v minulosti. Proto Lindab reaguje implementací nových druhů pokovení, jako je například zink-magneziová směs, která má lepší antikorozivní charakteristiky než běžný, v současnosti vyráběný zinek: taková moderní střecha Magestic nachází své uplatnění také na drážkovaných (falcovaných) ocelových střešních krytinách. Nyní lze volit mezi drážkovanými krytinami s barevným lakovým povrchem  a pokovením směsí zink-magnezia s mimořádnou odolností proti korozi a přirozeným patinováním,” uzavírá Štěpán Lášek.