Komatsu potřebuju bagr

Česko trápí nedostatečné kapacity škol a školek, řešením jsou modulové stavby

Vlivem baby boomu z let 2008 až 2010 se řada českých měst a obcí potýká s nedostatkem míst ve školách a školkách. Ve školním roce 2014/2015 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy evidovalo téměř 51 000 nepřijatých žádostí o umístění dětí do mateřských škol*. Nedostatek kapacit ve školkách, jenž byl v předchozích dvou letech ještě vyšší, se postupně přesouvá i do základních škol. Obce, které jsou většinou zřizovatelem těchto vzdělávacích institucí, musí hledat řešení, jak dostatečný počet míst zajistit. Jedním z nich mohou být modulové stavby, které společnost Touax dokáže při zachování veškerého komfortu postavit již za 2 měsíce a o cca 35 % levněji, než stojí tradiční výstavba.


V červenci loňského roku byl spuštěn národní fond na podporu rozvoje výukových kapacit mateřských a základních škol zřizovaných územně samosprávnými celky, do kterého se přihlásilo 533 projektů. První kolo již proběhlo a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nyní vyhodnocuje kolo druhé, pro které je vyčleněno 300 mil. Kč. Poskytnuté dotace jednomu žadateli mohou opět tvořit 2 až 30 milionu Kč. Neuspokojené žádosti ministerstvo doporučí na další dva fondy – od Ministerstva financí a Evropské unie, konkrétně Integrovaný regionální operační program (IROP), ve kterém bude k dispozici až 12 miliard**. „Ve světě je výstavba modulových škol a školek vyhledávanou variantou, například v Hamburku se staví téměř výhradně modulové školky. V Česku si svou cestu teprve hledají. Prozatím se v tuzemsku staví průměrně ročně pouhých 12 modulových školských zařízení s kapacitou přibližně 600 míst. Přitom jsou díky rychlosti postavení, variabilitě a až třetinové úspoře nákladů oproti klasické stavbě ideálním řešením právě pro školy a školky. Tyto objekty splňují veškeré tepelně-izolační vlastnosti a mají dostatečnou estetickou úroveň. Dnes již není poznat rozdíl proti zděné konstrukci,“ uvádí Jan Petr, marketingový ředitel společnosti Touax, která v Česku dosud postavila 18 modulových škol a školek. V letošním roce by měly být první realizací dva školské objekty v obci Lesnice v Olomouckém kraji. Firma Touax zvítězila ve veřejné zakázce a postaví zde novou mateřskou školu a rozšíření školy základní. Ve školce vznikne třída pro 25 dětí a v nové přístavbě základní školy jídelna a šatny.

 

Školka postavená za pouhé dva měsíce prázdnin

Podstatou modulu je ocelová konstrukce, do které se ještě v závodě umístí podlaha, strop, stěny, vše z různých moderních stavebních materiálů, a základní rozvody sítí. Každý modul tak představuje budoucí část – sekci – objektu. Moduly jsou posléze převezeny na místo určení, kde jsou v krátkém časovém horizontu smontovány do finálního objektu. Stavebnicový charakter umožňuje snadno měnit dispozici, kapacitu, umístění i účel podle požadavků zadavatele. To potvrzuje i realizace mateřské školy v Poříčanech, jedné z prvních modulových školek v tuzemsku. Do Poříčan jezdí už téměř 5 let zastupitelé obcí z celé republiky získat zkušenosti s výstavbou a provozem modulové školky. „Když se do naší školky přihlásil dvojnásobek dětí, než jaká byla její tehdejší kapacita, museli jsme začít tento problém okamžitě řešit. I proto jsme se nakonec rozhodli pro stavbu nové školky z modulů. Požadovali jsme dokončení stavby za dva prázdninové měsíce, jednoduchou a levnou budoucí přístavbu druhého patra a možnou úpravu části mateřské školy na třídy základní školy. Naším dalším požadavkem bylo i plynové topení. Všechny naše požadavky dodavatel beze zbytku splnil. S časovým odstupem musím potvrdit, že šlo o dobrou volbu. Navíc výdaje za energie jsou minimálně srovnatelné s naší zděnou školkou,“ popisuje netradiční stavební řešení starostka Poříčan Hana Teršová.      

 

Školka, která se umí proměnit pro jiné účely

V roce 2014 Touax postavil pět nových školských zařízení: mateřskou školu v Postřižíně, základní školu v Tišicích, firemní školku pro zaměstnance Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích, která je řešena formou dětské skupiny, základní školu v Tuklatech a mateřskou školu v Králově Dvoře. Poslední jmenovaná školka pro 50 dětí sestávající z 20 modulů řady Performance, kterou slavnostně otevřel ministr školství Marcel Chládek, byla kompletně postavena za 2,5 měsíce. „Hrubá stavba nám trvala 16 hodin, kompletní budova s provětrávanou lamelovou fasádou 40 dní a do 75 dnů byla dokončena celá realizace včetně připojení sítí a úpravy terénu. Školka má navíc vnitřní světlou výšku 3 metry, která je požadovaná v případě základních škol. Zřizovatel tak pamatoval na možnou změnu funkce stavby v budoucnu. Právě flexibilita modulových staveb otvírá obcím řadu možností, jak objekty případně následně využívat,“ říká Jan Petr.

 

Modulové školy a školky mohou být i nájemní

Touax může školy a školky realizovat i jako nájemní objekty. Někdy dlouhodobé vlastnictví není ideálním řešením a výhodou modulové stavby je, že se dá velmi snadno a rychle rozmontovat a odvézt. V Česku pronájem díky nastaveným parametrům není zatím obvyklý, ale například v Německu je Touax jedním z lídrů na trhu nájemních školských zařízení. V České republice je první vlaštovkou základní škola v Tuklatech na Kolínsku, kde Touax v loňském roce postavil první školský objekt do nájmu.

Dnešní modulové stavby si nelze plést s na sebe naskládanými stavebními buňkami nebo kontejnery. To potvrzuje i ředitelka Mateřské školy Meziškolská na Praze 6 Zdeňka Dohnalová: „Když jsme řešili variantu výstavby nové školky, protože jsme museli starou kvůli nebezpečnému azbestu zbourat, nad představou kontejnerové školky jsme váhali. Ale realizace nás přesvědčila, že jsme se rozhodli dobře. Budova, která byla postavená v rekordním čase, je moc hezká a děti i rodiče z ní byli nadšeni.“ Tato dvoupatrová mateřská škola s užitnou plochou téměř 1 000 m2 a sestávající ze 46 modulů je dnes největší modulovou školkou v Praze.

 

* Zdroj: http://toiler.uiv.cz/rocenka/rocenka.asp

** Zdroj: http://www.msmt.cz/ministerstvo/novinar/msmt-vyhlasilo-dalsi-kolo-vyzvy-na-rozsireni-kapacit-ms-a-zs