O dotace na úsporné bydlení je zájem, pokračovat budou na podzim

Zájem o dotace na úsporné bydlení předčil očekávání. Celkem 900 milionů korun určených na energeticky úsporné rekonstrukce rodinných domů Nová zelená úsporám bylo rozděleno dva měsíce od spuštění programu. Zaregistrováno bylo celkem 4 322 žádostí za více než 995 milionů korun. Nestihli jste zažádat o dotaci na váš rodinný dům? Šanci budete mít opět na podzim. Nově budou spuštěny i kotlíkové dotace, které podpoří výměnu kotlů za ekologičtější.

 

Další dotace budou rozdělovány od podzimu 2015

V roce 2014 trval příjem žádostí 9 měsíců a bylo zaregistrováno přes 6 000 žádostí téměř za 1,4 miliardy. V roce 2015 byl příjem žádost zjednodušen tak, aby na ně dosáhlo více zájemců. I proto byly dotace vyčerpány v rekordním čase. Nejvíce žádostí přišlo z Moravskoslezského a Středočeského kraje. „Pokud někdo nestačil o dotaci požádat, další šanci bude mít ještě tento rok. Během podzimu plánujeme spuštění dlouhodobé kontinuální výzvy Nová zelená úsporám s postupným doplňováním peněz dle výnosu z dražeb emisních povolenek, u nichž předpokládáme výrazně vyšší budoucí výnosy,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

 

Kotlíkové dotace

Od roku 2022 nebude podle zákona možné provozovat v domácnostech staré neekologické kotle 1. a 2. emisní třídy. S povinnou výměnou kotlů pomůže občanům Ministerstvo životního prostředí, které do roku 2020 přerozdělí 9 miliard korun z evropských fondů. O dotace budou žádat kraje, které je následně budou přerozdělovat občanům. Podmínky 1. výzvy v hodnotě 3 miliardy korun již byly zveřejněny. Část podmínek pro možnost čerpání dotace je dána ministerstvem (např. výše dotace nebo povinná emisní třída kotle), část je na rozhodnutí daného kraje (např. zda bude dotace proplácena žadateli nebo přímo dodavateli). Státní fond životního prostředí očekává, že některé kraje začnou přerozdělovat dotace již letos na podzim. Pokud se občan rozhodne pro komplexní zateplení, bude možné využít kotlíkové dotace v kombinaci s Novou zelenou úsporám.

 

Pomůže energetický specialista nebo odborníci

Nebudete-li si vědět se žádostí o dotaci rady, můžete se obrátit na energetického specialistu, který vám s určením nejvhodnějších opatření pomůže. Jeho služby včetně vypracování projektu je možné hradit z dotace. Rady odborníků i přehled dostupných řešení nabídne také veletrh nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb FOR PASIV, jehož 4. ročník se uskuteční od 21. – 23. ledna 2015. „Ve spolupráci s Centrem pasivního domu a aliancí Bahal připravujeme opět Poradenské centrum, které bude přístupné všem návštěvníkům veletrhu a zájemcům o úsporné bydlení. Odborníci a majitelé pasivních domů se podělí o své zkušenosti z přípravy i realizace stavby takového domu,“ říká Kateřina Maštalířová, manažerka veletrhu FOR PASIV.