Analytici: Podíl oprav starších bytů na stavbách bytů bude růst

Praha 22. března (ČTK) - Podíl rekonstrukcí starších bytů na celkovém počtu dokončených bytů v budoucnu poroste, i když novostavby budou dál převažovat. Shodli se na tom analytici, které dnes ČTK oslovila. Výhodou rekonstrukcí podle nich mohou být kratší povolovací lhůty, dostupná infrastruktura a nižší náklady. Developeři se ale v názorech na výhody rekonstrukcí neshodují.

"Prostor pro rekonstrukce tady určitě je. V 60 procentech případů vykazuje takový druh výstavby nižší nákladovost. Mohl by to být trend, do jisté míry i společensky žádoucí. S ohledem zejména na nižší plýtvání přírodními zdroji," uvedl analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Výhodou oprav starších bytů jsou podle něj třeba výrazně nižší náklady na materiál. Stavební práce jsou ale u rekonstrukcí nákladnější než u nové výstavby. "To umožní intenzivnější zapojení lidské práce, které je kýžené zvláště v regionech s vyšší mírou nezaměstnanosti. Rekonstrukce ve většině případů vychází celkově levněji i bez zapojení demoličních nákladů do celkové ceny nové výstavby," doplnil Kovanda.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka mohou být rekonstrukce jednou z cest, jak vzhledem k délce stavebního řízení a celé byrokracie okolo nové výstavby přispět k řešení nedostatečné nabídky na realitním trhu. "Při pohledu na centra i periferie větších měst takový prostor nepochybně existuje. Nicméně modernizace není až tak obvyklá varianta, a tak na tři nové byty připadá jeden modernizovaný," sdělil Dufek.

Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška jsou přestavby vítaným doplňkem výstavby na zelené louce. "Limitem ovšem bývá množství vhodných území pro přestavbu v dané lokalitě. Přestavby tedy novou výstavbu nenahradí a málokde se mohou stát hlavním zdrojem růstu počtu nabízených nemovitostí," uvedl.

Mluvčí developerské společnosti Finep David Jirušek uvedl, že Praha má nejstarší bytový fond v Česku s průměrným stářím 62 let. "Každou nemovitost jednou nevyhnutelně čeká kompletní rekonstrukce. Z toho důvodu nejen, že očekáváme, ale ono bude i platit, že se podíl zrekonstruovaných nemovitostí na trhu bude neustále zvyšovat. Logicky to bude i z toho důvodu, že novostaveb je málo," podotkl.

Podle ředitele Trigema Building Karla Brandy je potřeba rekonstrukcí v poslední době vyvolávána mimo jiné i tím, že úřady nechtějí nové stavební projekty tolik povolovat. Část investorů se proto snaží přesunout svoje podnikání do oblasti rekonstrukcí.

Zásadní výhodou rekonstrukce je podle manažera marketingu developerské firmy PSN Filipa Schrolla, že se klient nastěhuje do projektu, který nevyžaduje žádné zásadní investice. "Bydlí v historickém domě, který mnohdy stojí i více než sto let, ale úroveň a kvalita odpovídá moderním požadavkům. Jako obrovský benefit vidím to, že lokalita je v srdci původní zástavby, která je již plně funkční a nabízí veškeré potřeby," uvedl.

Developer Central Group se podle mluvčí firmy Marcely Fialkové zaměřuje primárně na výstavbu nových bytových domů. "Máme velkou zásobu pozemků a zatím tedy nemusíme přistupovat k tomu, že bychom investovali do starší zástavby, a tu následně rekonstruovali," řekla.

Podobně vnímá situaci také generální ředitel Ekospolu Evžen Korec. Rekonstrukce stávajícího bytového domu podle něj může být alternativa pro firmy, které nemají vlastní parcely pro výstavbu. "Většinou však jde o z nouze ctnost, protože získat povolení pro rekonstrukci je o něco jednodušší a rychlejší. Ale domnívám se, že relativně vyšší zájem firem o rekonstrukce je jen dočasný a skončí hned, jakmile se odblokuje zaseknutý proces povolování nových staveb," dodal.